Ester (sloh)

21. června 2008 v 12:56 | eMco |  (c) eMco
Ester
K charakteristice literární postavy jsem si vybrala židovskou dívku Ester z díla Romeo, Julie a tma od českého spisovatele Jana Otčenáška.
Ester je bledá, zhruba osmnáctiletá, drobná dívka s posmutnělým obličejem, který je překrýván dlouhými tmavými vlasy. Na první pohled zcela nenápadná dívka, avšak židovská hvězda, našitá na jejím ušmudlaném kabátě, znamená mnoho.

Děj knížky se odehrává roku 1942, krátce po atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha. Když Ester obdrží povolávací lístek do koncentračního tábora Terezín, rozhodne se do transportu nenastoupit. Posadí se na lavičku v parku a rukama svírá černý kufr plný jen těmi nejzbytnějšími věcmi. Pláče. Horlivě pláče. Po chvíli ji osloví čerstvý maturant Pavel, který si nemohl nepovšimnout zoufalého nářku. Tak se Ester seznámí s Pavlem, do nějž se časem zamiluje, a který ji ukryje v malém studentském pokojíku vedle otcovy krejčovské dílny.
Ester je velmi vyděšená a ustrašená dívka. Jako židovka nemá lehký život, neustálý strach z něčeho ji velmi svazuje. Bojí se o svou rodinu, jež je v Terezíně, o svůj život, o život Pavla a jeho rodiny a hlavně sadistických a krutých Němců. Tím, že myslí i na druhé - Pavel a jeho rodina - dokazuje, že není sobecká. Je také citlivá, zpočátku nedůvěřivá. Pavel ji však ukáže, že to s ní myslí vážně, a že se ho nemusí bát. Nikdy by ji nezradil. Na druhou stranu je Ester i statečná. Fakt, jak se vyrovnává se situací, do které se dostala, je obdivuhodný. Neztrácí naději, že zase někdy spatří svou rodinu, Němci se stáhnou a bude líp. Za své milované je ochotná položit život. A to také udělá. Když v Praze vypukly domovní razie, Ester se obávala, že ji Němci odhalí a popraví ji i celou Pavlovu rodinu, proto přes zákaz vycházení z domu Ester vyběhla a posléze byla Němci zastřelena.
Na Ester se mi nejvíce líbí to, jak se zachovala na konci knížky. Je to velice smutné, ale má to svůj smysl. Kdyby ji fašisté našli, popravili by všechny z domu bez ohledu na to, zda věděli, že se tam skrývá nebo ne. Obětovala svůj život za životy jiných. Ta doba byla opravdu krutá. Ester musela mít skutečně velikou kuráž a srdce na správném místě.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama